4 Nisan 2012 Çarşamba

Çocukluk kahramanım Ayşegül


  Birçok insanın olduğu gibi benim de büyümeyen kahramanım Ayşegül.1954 yılında doğmuş.Aslında çok büyük ama hep çocuk kalan bir kahraman.

  Asıl adı Martine olsa da biz onu Ayşegül olarak tanıdık.Gilbert Delahaye yazmış  Marcel Marlıer çizmiş.İlk fransızca olarak sonra da 50'ye yakın ülkede farklı dillerde yayımlanmış.Ülkemize 1965 yılında bizim eve de 90'lı yıllarda gelmiş Ayşegül.

  Gazetenin yanında promosyon olarak verilirdi.Sabırsızlıkla beklerdim annemler gelse de Ayşegül kitabını getirse diye.Gelince de erkek kardeşimle kavgaya girişirdik.Paylaşamazdık kitapları.Sonra annemin kararıyla bir gün benim bir gün onun oldu kitaplar.Bazen güzel hikayeli olanlar ona düşerdi de içim giderdi.

 O zamanlar annem ve babamın işi gereği küçük bir ilçeydik ve kitapçı hiç yoktu.Bazı kırtasiyelerde birkaç raf kitap olurdu o kadar.Haliyle Ayşegül kitaplarını ancak gazete promosyonuyla bulabilirdik.O kitaplar hala kütüphanemde sayfaları sararmış, zımbaları paslanmış bir şekilde saklanmakta..
 Neyse ki benim gibi çocukluk kahramanı Ayşegül olan büyük çocukları YKY düşündü ve geçen yıl bu kitapları yeniden yayımlamaya başladı.Her ay iki kitabı çıkıyor.Koşarak alıp eve geliyorum.Resimlerini inceliyorum.O kadar ayrıntılı o kadar net ki..

 Annem bize okuma yarışı yaptığında okuma bilmeyen kardeşimin resimlerde olup biteni anlatırken neden benden daha fazla kelime okuduğunu şimdi anlıyorum:) 
      

2 yorum:

 1. inanmıyorum...
  çocukluğumun kitapları:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet birçok kişi için başucu kitabı olmuş Küçük Ayşegül.üyeliğinize de çok sevindim:))

   Sil