11 Nisan 2012 Çarşamba

Dallara bahar inmiş gördün mü?Uzun bir kışın ardından bahar kendini iyice hissettirdi.Aslında bahar 21 martta başladı.Biraz soğuk bir başlangıç yaptık.Neyse ki şimdilerde iyi gibi.Hatta şahane.

Neden mi?

Ağaçların bir kısmı gelinlik giymiş gibi.Adeta bir şölen var dışarıda.Baharın en sevdiğim zamanları.
İnsan ne kadar yorgun olursa olsun etrafa bakınca içi açılıyor.O kadar binanın,
betonun,taşın arasında minicik beyaz çiçekli ağaçlar görmenin tadı başka.

Damarda kan bile başka akar baharda.En güzel kokan mevsimdir.Ne üşütür ne
terletir.Tam kulak memesi kıvamında.Güneş nazlı nazlı çıkar bulutların arasından.Kuşların sesi ayrı güzeldir.Ağır paltoları çıkarır,hafifleriz.Güneş yüzümüze vurdukça ruhumuz yeşerir.Daha uzun yürüyüşler yaparız.Ağaçlar salkım saçak,börtü böcekler kıpır kıpır olur.Uzun bir uyku çekmişler ya o yüzden bu hareketlilik,o yüzden bu neşeli haller.
Benim için farklı bir yeri vardır baharın.Sanırım baharda doğduğum için ve en güzel, en net çocukluk anılarımı biriktirdiğim için bu farklılık.Evdeki oyunlar biter bahçede oyunlar başlardı.0-6 yaş anneannemlerin evinde geçtiği için çok güzel baharlar gördüm bahçe içinde.

Ön bahçede 3 tane kiraz ağacı,1 tane dut ağacı vardı.Arka bahçede ise erik ve elma ağaçları.Yani nereye gitsem gelinlik giymiş ağaçlar.Daha ne olsun.
Doyamazdım bakmaya,bitiremezdim oyunları,akşam olup da eve girmek istemezdim.
Kiraz ağaçlarından biri benim oyun ağacımdı.Dalları çok muntazam dizilmiş, tırmanmak kolaydı.Dedem bir dalına salıncak asardı her yıl.Bayılırdım sallanırken ağaçtaki çiçeklere bakmaya.
Yavaş yavaş yapraklar çıkmaya başlayınca ağaçtaki çiçekler beyaz taç yapraklarını dökerdi.Hele de rüzgar esince kar yağarmış gibi olurdu.Etrafta böyle ağaçlar gördükçe hep çocukluğum gelir aklıma.

Eminim benim gibi çok seven vardır bu güzel ağaçları,bu güzel baharı.

İyi baharlar herkese:)

                                                                                                                                                                               

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder